Hotel
Noclegi
Basen / spa
Czartery
Sklep spożywczy
Market / hipermarket
Sklep branżowy
Sklep żeglarski
Bankomat
Bank
Kantor
Informat. turystyczny
Poczta
Policja
Straż pożarna
Stacja paliw
Naprawa samochodów
Naprawa łodzi
Gastronomia
Ośrodek zdrowia
szpital
Apteka
Lekarz prywatny
Maleńka wieś nad jeziorem Nidzkim w Puszczy Piskiej. Jedna z najbardziej znanych mazurskich wsi, która na trwałe weszła do historii literatury polskiej. „To leśniczówka Pranie, nasze jesienne mieszkanie” – pisał o tym miejscu absolutnie nim zauroczony poeta Konstanty Ildefons Gałczyński, który spędził tu w sumie 13 miesięcy i napisał 29 utworów m.in. „Kronikę Olsztyńską”.
Słynna leśniczówka została zbudowana tu ok. 1870 roku, w 1909 drewniany budynek zastąpiono murowanym, z czerwonej cegły. Ostatnim niemieckim leśniczym w Praniu był Hugo Schmidt, natomiast pierwszym polskim – Stanisław Popowski, który w 1950 roku łódką przywiózł tu Gałczyńskiego. Dziś w leśniczówce działa muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Można je zwiedzać przez cały rok. Latem dodatkowo odbywają się tu cenione w całym kraju koncerty, spektakle, czy widowiska z udziałem najlepszych artystów polskich scen. Od wielu lat poziom tych imprez jest wysoki i doceniany zarówno przez publiczność, jak i artystów. Obecnym dyrektorem muzeum jest poeta i niezwykle barwny „opowiadacz” Wojciech Marek Kass.
Z Praniem związany był też reżyser, scenarzysta i współzałożyciel STS-u Jerzy Markuszewski (zm. 2007). Scenę w praniu, na której odbywają się wspomniane koncerty zaprojektowała jego żona – Zofia Góralczyk. W sąsiedztwie leśniczówki w Praniu letni dom miał Mieczysław Rakowski. Dziś w pobliżu leśniczówki działa bistro oferujące m.in. dania z pieca chlebowego i sołoduchę czyli kwas chlebowy sporządzaną podobno wedle oryginalnej receptury starowierców.
Będąc w Praniu warto wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Śladami Gałczyńskiego”, która biegnie wzdłuż brzegów jeziora Nidzkiego. Jezioro można podziwiać z platformy widokowej, zaś na trasie można podziwiać imponujący pomnik przyrody „Dąb Perkun”. Podobno dąb ma 800 lat, a wedle miejscowej legendy Galindowie składali przy nim ofiary i prosili o przychylność swoich bogów, wśród nich boga piorunów i wojen – Perkuna. Niezależnie od tego, czy w tej legendzie tkwi ziarno prawdy, czy nie warto ten dąb zobaczyć, bo jego liczne i nietypowo powyginane konary tworzą przy tym drzewie niesamowity klimat.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
~ Krysia Zubek30 kwietnia 2020, 18:27
ocena: 50%
22zgłoś
60
"Zielona gęś nie zna trwogi, moczymy nogi moczymy nogi ".
~ Basia Sobańska30 kwietnia 2020, 15:59
ocena: 50%
11zgłoś
59
Michał Szwagier Morawski też to przeżyliśmy, na szczęście kanał Kula nas „ochronił”
Cieszymy się, że odwiedziłeś nasz serwis w poszukiwaniu informacji, zdjęć, obrazów, widoków z kamer dotyczących pięknego kawałka Polski jakim bez wątpienia są Mazury. Staramy się Mazury odkryć dla Ciebie na nowo. W tym celu nasza ekipa miłośników i wręcz fanatyków Mazur codziennie rozwija serwis, poprzez jego rozbudowę oraz dostarczanie nowych treści i zdjęć.
Abyśmy nadal mogli to robić, potrzebujemy Twojej zgody, dzięki której, będziemy mogli elementy serwisu dostosować do Twoich preferencji. Twoje dane (w tym pliki cookies) będą zapisywane w celu usprawnienia serwisu (zapamiętywanie pozycji na mapach, ostatnie wyszukania, ulubione miejsca, logowania, itp). Bezpieczeństwo Twoich danych jest dla nas priorytetowe, bez poinformowania Ciebie nie będziemy zmieniać zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, jeśli masz wątpliwości co do naszych intencji, zawsze możesz wycofać swoją zgodę. Więcej informacji uzyskach w naszej Polityce Prywatności. Klikając znak X lub przycisk PRZEJDŹ DO SERWISU wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych.
Nasz serwis nie wykorzystuje oraz nie udostępnia Twoich danych innym podmiotom oraz osobom trzecim. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekazanie Twoich danych jest elementem usługi (przekazanie danych z formularza kontaktowego, przekazanie danych w przypadku rezerwacji usług typu: nocleg, czartery, itp). Więcej informacji o zasadach i funkcjonalności serwisu w Regulaminie Serwisu.
Administratorem Twoich danych jest: Agencja Reklamowa Kreacja Monika Borkowska, z siedzibą w Elblągu, ul. Władysława Syrokomli 19. Możesz z nami skontaktować się za pośrednictwem tej strony.
W każdej chwili możesz: zażądać dostępu do swoich danych, zażądać ich poprawienia lub usunięcia, zabronić ich przetwarzania. Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest możliwe techniczne zrealizowanie Twoich praw w odniesieniu do informacji zawartych w plikach cookies. Twoja przeglądarka umożliwia Ci skasowanie tych plików - w pewnych przypadkach nie możemy tego zrobić za Ciebie.
Dziękujemy, i życzmy miłego odkrywania Mazur na nowo...
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.