Hotel
Noclegi
Basen / spa
Czartery
Sklep spożywczy
Market / hipermarket
Sklep branżowy
Sklep żeglarski
Bankomat
Bank
Kantor
Informat. turystyczny
Poczta
Policja
Straż pożarna
Stacja paliw
Naprawa samochodów
Naprawa łodzi
Gastronomia
Ośrodek zdrowia
szpital
Apteka
Lekarz prywatny
Malowniczo położona miejscowość nad jeziorem Nidzkim, w samym sercu Puszczy Piskiej. To idealne miejsce na spokojny, daleki od zgiełku wypoczynek na łonie nieskażonej natury. Co ciekawe miejscowość oferuje swoje atrakcję zarówno latem, jak i zimą. Jak sama nazwa wskazuje, miejscowość powstała z połączenia dwóch osad. Ruciane-Nidą powinni zainteresować się przede wszystkim żeglarze i kajakarze. Leży bowiem na styku dwóch dużych jezior: Nidzkiego i Guzianka Wielka.
W samym centrum miasta znajdują się niewielkie jeziora: Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Kilkanaście kilometrów od centrum znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy. To sprawia, że Ruciane-Nida często staje się bazą wypadową dla osób żeglujących po największym polskim akwenie. Jak wskazują doświadczeni żeglarze, trasa wiodąca przez jeziora Nidzkie i Bełdany należy do najpiękniejszych szlaków wodnych. Płyniemy bowiem przez sam środek puszczy. Kajakarze mają natomiast możliwość spływu malowniczo płynącymi rzekami Kurtynią i Nidką.
Ruciane-Nida to również atrakcyjna miejscowość na wypoczynek zimowy. Można tu bowiem uprawiać narciarstwo biegowe atrakcyjnie zlokalizowanymi trasami. 6 km od centrum Rucianego-Nidy znajduje się leśniczówka Pranie. Tam wolne chwile spędzał znany poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie mieści się w tym budynku muzeum jego twórczości, a w każdy letni weekend odbywają się wieczorki z poezją i muzyką poważną.
W okresie letnim w mieście funkcjonują przystanie statków pasażerskich, skąd wypływają rejsowe statki do Leśniczówki Pranie, Mikołajek i Giżycka. W miejscowości warto obejrzeć kompleks fortyfikacji obronnych datowany na przełom XIX i XX wieku. Wchodził w skład węzła obronnego Ruciane.
Nad jeziorem Bełdany, w miejscowości Bartlewo, miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić zrekonstruowaną pruską Osadę „Galindia – Mazurski Eden”. Te okolice, już od V w. p.n.e zamieszkiwało pruskie plemię Galindów. Przez ten obszar przebiegał bursztynowy szlak, stąd o pruskim plemieniu wspominali rzymscy kronikarze. Obecnie znajduje się tu skansen, gdzie można obejrzeć zabytki po Galindach, pieczary, termy i tzw. Bursztynową Komnatę. W pobliskim Kadzidłowie znajduje się osada kulturowa, wpisana na listę zabytków. Można tam obejrzeć drewniane domy mazurskie przeniesione z wielu innych lokalizacji. Zabudowania można zwiedzać. Warto również odwiedzić Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
Kolejną ciekawostką w Ruciane-Nida jest Śluza Guzianka wybudowana w 1879 r. Stanowi jedną z największych atrakcji Mazur. Zlokalizowana między jeziorem Bałdany, a jeziorem Guzianka Mała jest ważnym wodnym węzłem komunikacyjnym z Rucianego-Nidy na Szlak wielkich Jezior Mazurskich. Pokonuje się w niej różnicę poziomów wody o wysokości 2 metrów. Rocznie śluzuje się tu ok. 20 tysięcy jachtów i statków pasażerskich. Tuż przy śluzie działa ośrodek wypoczynkowy, który oprócz noclegów i wyżywienia oferuje m.in. wypożyczanie sprzętu wodnego, kręgielnię, bilard. Śluza Guzianka przejdzie wkrótce gruntowny remont. Zostanie także zbudowana nowa śluza Guzianka II. Ma to nastąpić do 2020 r.
Baza turystyczna jest wyjątkowo rozbudowana – od hoteli i pensjonatów do kwater prywatnych. Funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu żeglarskiego. Ruciane-Nida położone jest przy linii kolejowej nr 219 Olsztyn – Szczytno – Ełk. Na terenie miasta znajdują się dwa przystanki kolejowe: Ruciane-Nida i Ruciane-Nida Zachód.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
~ mag28 maja 2023, 8:50
ocena: 100%
10zgłoś
62
Gdzie w okolicy RN można rozbić namiot "na dziko" na 1-2 noce? Chodzi o miejsce, gdzie straż leśna, policja nie będą robiły problemu. Oczywiście bez imprez, ognisk itp
~ chmiel14 kwietnia 2023, 10:41
00komentarz zgłoszony
61
Gdzie w Rucianym na szanty można skoczyć.... Czemu włodarze nie ożywią amfiteatru
~ Mysz2 sierpnia 2021, 15:20
ocena: 100%
30zgłoś
60
Chamskie zachowanie w przystani u Faryja.
"Przycumować nie można bo wszystkie miejsca są zarezerwowane" - takie było pierwsze zadnie bosmana przy kei w porcie u Faryja. Choć jedna czwarta miejsc przy kejach stoi pusta nie można przybić i zrobić zak ...przeczytaj więcej upów (bosman nie pozwala)
Dzieciak chciał nabrać wody (aż 10 litrów- dwa pojemniki po 5 litrów), bosman zabronił bo nie stoi w porcie do którego zacumować nie pozwolił i że był większy to wylał dziecku napełnione bańki z wodą do jeziora (wielki bohater)
Tak wygląda rzeczywistość w porcie ruciane.
Od dzisiaj omijam Ruciane szerokim łukiem i też tak polecam wszystkim znajomym.
Może miasto się opamięta przecież żyje z turystów.
Cieszymy się, że odwiedziłeś nasz serwis w poszukiwaniu informacji, zdjęć, obrazów, widoków z kamer dotyczących pięknego kawałka Polski jakim bez wątpienia są Mazury. Staramy się Mazury odkryć dla Ciebie na nowo. W tym celu nasza ekipa miłośników i wręcz fanatyków Mazur codziennie rozwija serwis, poprzez jego rozbudowę oraz dostarczanie nowych treści i zdjęć.
Abyśmy nadal mogli to robić, potrzebujemy Twojej zgody, dzięki której, będziemy mogli elementy serwisu dostosować do Twoich preferencji. Twoje dane (w tym pliki cookies) będą zapisywane w celu usprawnienia serwisu (zapamiętywanie pozycji na mapach, ostatnie wyszukania, ulubione miejsca, logowania, itp). Bezpieczeństwo Twoich danych jest dla nas priorytetowe, bez poinformowania Ciebie nie będziemy zmieniać zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, jeśli masz wątpliwości co do naszych intencji, zawsze możesz wycofać swoją zgodę. Więcej informacji uzyskach w naszej Polityce Prywatności. Klikając znak X lub przycisk PRZEJDŹ DO SERWISU wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych.
Nasz serwis nie wykorzystuje oraz nie udostępnia Twoich danych innym podmiotom oraz osobom trzecim. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekazanie Twoich danych jest elementem usługi (przekazanie danych z formularza kontaktowego, przekazanie danych w przypadku rezerwacji usług typu: nocleg, czartery, itp). Więcej informacji o zasadach i funkcjonalności serwisu w Regulaminie Serwisu.
Administratorem Twoich danych jest: Agencja Reklamowa Kreacja Monika Borkowska, z siedzibą w Elblągu, ul. Władysława Syrokomli 19. Możesz z nami skontaktować się za pośrednictwem tej strony.
W każdej chwili możesz: zażądać dostępu do swoich danych, zażądać ich poprawienia lub usunięcia, zabronić ich przetwarzania. Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest możliwe techniczne zrealizowanie Twoich praw w odniesieniu do informacji zawartych w plikach cookies. Twoja przeglądarka umożliwia Ci skasowanie tych plików - w pewnych przypadkach nie możemy tego zrobić za Ciebie.
Dziękujemy, i życzmy miłego odkrywania Mazur na nowo...
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.